You are currently viewing Jak wygląda proces odfrankowania kredytu?

Jak wygląda proces odfrankowania kredytu?

Frankowiczom zależy, aby spłacić kredyt jak najmniej przy tym tracąc. Nie mają wielu możliwych rozwiązań, ale z tych możliwych najlepiej wybrać najbardziej korzystne dla kredytobiorcy. Jednym z nich jest odfrankowienie. Jak wygląda proces odfrankowania kredytu? 

Jakie możliwości mają frankowicze? 

Frankowicze mają kilka możliwości postępowania ze swoim kredytem. Jak jednak doszło do tak niefortunnych decyzji jak podpisanie umowy na kredy we frankach? Kurs franka szwajcarskiego wzrósł przez ostatnie kilka lat osiągając niemal dwukrotność ceny jaka była podczas okresu podpisywania umów przez frankowiczów. Była to dla nich duża okazja do wzięcia korzystnego kredytu. Obca waluta oferowała lepsze warunki kredytowe. Dla niektórych była to także jedyna okazja na uzyskanie kredytu hipotecznego, ponieważ wymagała mniejszej zdolności kredytowej. 

Później kurs franka poszybował w górę i z okazji cenowej zamienił się w pułapkę finansową. Dużo frankowiczów do tej zmaga się z problemami rosnącej raty kredytowej. Co zatem mogą zrobić w tej sytuacji? 

Sposoby rozwiązania sytuacji frankowiczów to:

  • unieważnienie umowy kredytowej 
  • odfrankowienie kredytu 
  • przewalutowanie kredytu 

O analizę swojej sytuacji związanej z kredytem we frankach szwajcarskich można zwrócić się do kancelarii prawnej (kancelaria kredyty frankowe Katowice). Doradzą jaka ścieżka będzie najbardziej odpowiednia i co dalej robić. 

Czym jest przewalutowanie kredytu we frankach? 

Czy przewalutowanie kredytu we frankach jest dobrym rozwiązaniem? Niekoniecznie jest to najkorzystniejsze wyjście z punktu widzenia frankowiczów. Zaletą jest zmiana waluty kredytu na złotówki, co eliminuje ryzyko związane z wahaniami kursu franka. Nie ma jednak pewności,że oprocentowanie zmienia się na korzystniejsze względem poprzedniego. Nie zaleca się tego rozwiązania, ponieważ pozostałe propozycje przynoszą lepsze efekty. 

Odfrankowienie kredytu – czym jest?

Odfrankowienie kredytu również wiąże się z zamianą kredytu na kredyt w złotówach. Jest to także forma przewalutowania kredytu. Jednak oprocentowanie nie zostaje zmienione i jest na podstawie stawki LIBOR. Po odfrankowienie kredytu, musi być on spłacany aż do spłaty wszystkich rat kredytu. O poradę w sprawie najlepszego rozwiązania najlepiej zwrócić się do kancelarii prawnej. 

Unieważnienie umowy kredytowej – z czym się wiąże? 

Unieważnienie umowy kredytowej we frankach szwajcarskich wiąże się z rozpoczęciem postępowania sądowego. Do sądu składa się odpowiednio przygotowany wniosek o unieważnienie umowy. Argumentem dla kredytobiorcy są zawarte w umowie niedozwolone klauzule. Udowadnia się ,że są one niezgodne z prawem. Na tej podstawie sąd stwierdza nieważność umowy. Ryzyko przegrania sprawy w przypadku frankowych postępowań sądowych jest niewielkie. Sprawa sądowa może potrwać nawet do dwóch lat, ale jest to sposób, aby dochodzić swoich praw i odzyskać pieniądze. 

Co się dzieje po unieważnieniu umowy kredytowej? Obie strony postępowania – bank oraz kredytobiorca – muszą oddać sobie nawzajem wypłacone świadczenia. Dla kredytobiorcy następuje zwrot nadpłaconych rat. Świadczenia dla banku można rozłożyć na raty, jeśli nie ma się możliwości posiadania odpowiedniej sumy pieniędzy na raz. 

Dodaj komentarz